Macbook Pro’ya Windows Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

Öncelikle Macbook bir cihazınıza ikinci bir yazılım kurmak için yapmanız gerekenler aşağıda sıraladık. Sizler öncelikle bu bir kaç maddeyi tamamladıktan hemen sonra kuruluma geçebilirsiniz değerli arkadaşlar.

Kurulum Öncesi

– En az 8GB boyutunda boş bir USB Bellek
– Windows 7 64 Bit, Windows 8 64 Bit ya da Windows 8.1 64 Bit ISO formatında kurulum dosyası
– İnternet bağlantısı

Macbook Pro’ya Windows 7 Kurulumu

1) Spotlight arama kutucuğuna boot camp yazın ve listeden Boot Camp Yardımcısı seçeneğine tıklayın

2) İlk sayfada Boot Camp ile Windows kurulumu hakkında genel bilgiler yer alıyor, okuduktan sonra Sürdür’e tıklayın

3) Tüm seçenekleri tıklayarak aktif yapın ve ardından Sürdür’e tıklayın

4) Windows 7 (ya da Windows 8) kurulum dosyalarının yer aldığı ISO dosyasını seçin, ardından kurulum dosyalarının kopyalanacağı USB Belleği seçin.

5) USB Bellek içindeki dosyaların silineceği uyarısı geliyor, USB belleğin boş olduğundan ya da içinde önemli bir dosya olmadığından eminseniz Sürdür’e tıklayın.

Uyarı: Bu işlemden sırasında USB Bellek formatlanacağı için sonradan herhangi bir dosyayı kurtarma şansınız olmayacaktır.

6) USB Belleğin formatlanması ve Windows kurulum dosyalarının kopyalanması 10 – 30 dakika kadar sürebilir. Windows destek yazılımı (Sürücüler) indirme işlemi ise tamamen internet bağlantı hızınıza bağlı olarak 10 dakika ile 1 saat arasında sürebilir.

7) Windows destek yazılımının indirilmesi ve USB Belleğin kuruluma hazır duruma gelmesinin hemen ardından aşağıdaki pencerede Windows için ayıracağınız disk bölümünün boyutu ayarlanıyor. Bölümler arasındaki noktayı tutup sağa ya da sola çekerek istediğiniz boyuta ayarlayabilirsiniz. Boyutu ayarladıktan sonra Yükle’ye tıklayın
8) Disk bölümleme işleminin ardından Macbook Pro yeniden başlıyor ve aşağıdaki gibi Windows kurulum ekranı geliyor. Burada dil ve klavye tercihlerini yaptıktan sonra İleri’yi tıklayın.

9) Diğer disk bölümlerine dokunmadan BOOTCAMP isimli bölümü seçin ve ileriyi tıklayın, bu noktadan sonra klasik Windows Kurulum adımları devam edecektir
Macbook Pro ya Windows Kurulumu – 12

Windows’a Boot Camp Kurulumu ve Ayarlar

Windows kurulumu tamamlandıktan sonra sıra Boot Camp özelliklerini Windows’a kurmaya geliyor. Windows açıldıktan sonra Başlat> Bilgisayar içinden USB Belleğe (Ör: D) girin ve BootCamp klasörü içindeki setup dosyasını çift tıklayarak kurulumu başlatın.

11)Boot Camp kurulumu tamamlandı, Bitir dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

12) Windows tekrar açıldığında sağ alt köşede Boot Camp simgesi gözüküyor, bunu tıkladığımızda aşağıdaki gibi 4 seçenek çıkıyor. Boot Camp Denetim Masası’nı tıklayın

13) Başlangıç diski menüsünde Macintosh HD OS X ve BOOTCAMP Windows seçeneklerini görüyoruz. Buradan hızlıca istediğimiz işletim sistemiyle yeniden başlatmak mümkün oluyor. Hedef Disk Modu ise bilgisayarı Firewire ya da Thunderbolt kablosuyla başka bir bilgisayara (PC ya da MAC) bağlayıp usb disk gibi kullanmayı sağlayan bir özellik.

14) Macbook klavyesindeki F1 – F12 tuşları varsayılan olarak özel komutları (Ekran parlaklığı, ses kontrolü vb) çalıştıyor ve Fn tuşu ile birlikte kullanıldığında klasik komutları çalıştırıyor. Eğer varsayılan olarak klasik komutları çalıştırsın istiyorsanız bu seçeneği aktif edebilirsiniz.

“Macbook Pro’ya Windows Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın

Güvenlik Doğrulama * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.