Virüs, Malware, Keylogger, Trojan, Rootkit Nedir? Nasıl Temizlenir?

Virüs Nedir?

Bilgisayar virüsü bir dosyadan diğerine ve daha sonra bir bilgisayardan diğerine yayılan bir programdır. Bir virüs veri, ana önyükleme kaydı ve sabit disk üzerinde bile her şeyi bozabilir veya silebilir.

Truva Atı Nedir?

Bir Truva atı haberiniz olmadan bilgisayarınızda tam kontrolü ele alır ve backdoors ve keylogger gibi sisteme diğer kötü amaçlı yazılımları yükler.

Spyware Nedir?

Spyware-Casus yazılımlar internette ziyaret edilen sitelerin geçmişini, kullanıcı adlarını ve şifreleri gibi bilginiz olmadan bilgisayarınızdan farklı kullanıcı verilerini ve kişisel bilgilerinizi toplar.

Rootkit Nedir?

Bir rootkit, bazı işlem veya programların varlığını gizler ve bilgisayarınıza yetkisiz erişim sağlayan sessiz bir kötü amaçlı yazılımdır. Çoğunlukla Truva atları aracılığıyla yüklenir.

Adware Nedir?

Adware, gerçek işlemleri yapmanın yerine istenmeyen reklamları gösteren kötü bir yazılımdır. Genellikle bilgisayarınıza hiçbir zararı olmaz, ancak bazen bu keylogger gibi casus yazılım ile gelebilir.

Worm Nedir?

Worm-Solucan bilgisayarlar ve kötü niyetli rutinleri uygulayarak ağ performansı yavaşlamasına neden olan bir malware çeşididir.

Backdoor Nedir?

Backdoor Truva atları ve doğrudan erişim yoluyla yüklenir ve normal bilgisayar kimlik doğrulama sistemlerini atlar.

Keylogger nedir?

Keylogger haberiniz olmadan klavye girişi bilgilerinizi, şifrelerinizi, online bankacılık bilgileriniz gibi önemli verileri alır.

Bir cevap yazın

Güvenlik Doğrulama * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.