Bağlantı kurmak bir insan hakkı mıdır?

Facebook, yaklaşık on yıldır dünyayı daha açık ve bağlantılı hale getirme misyonuyla hareket etti. Günümüzde, her ay 1,15 milyar insan arasında bağlantı kuruyoruz, ancak gelecek 5 milyar arasında bağlantı kurmayı düşünmeye başladıkça, önemli bir şeyin farkına vardık: Dünyadaki insanların büyük çoğunluğunun internete erişimi yok.

Bugün, sadece 2,7 milyar kişi internet kullanıyor. Bu rakam dünyanın üçte birinden biraz daha fazla ve yılda %9’dan daha az artıyor, ancak internetin gelişiminin başlarında olduğumuzu düşünürsek bu artış çok yavaş. Yapılan tahminler önümüzdeki on yıl içinde çoğu kişinin akıllı telefon sahibi olacağını gösterse de, veri bağlantısı ücreti akıllı telefon fiyatından hala çok daha pahalı olduğu için çoğu kişinin veri erişimi hala olmayacak.

Aşağıda, gelecek 5 milyar kişi arasında nasıl bağlantı kurabileceğimize dair kabataslak bir öneri ve bunu sağlamak amacıyla bir sektör olarak birlikte çalışmak için kabataslak bir plan paylaşacağım. İnternetin daha verimli şekilde veri ulaştırmasını sağlayarak internet erişimini nasıl daha düşük maliyetli hale getirebileceğimizi, geliştirdiğimiz uygulamaların verimliliğini artırarak nasıl daha az veri kullanabileceğimizi ve işletmelerin insanların internete erişmesini sağlamak için yeni bir model geliştirerek internet erişimini artırmasına nasıl yardımcı olabileceğimizi tartışacağız.

Buna “kabataslak bir plan” dememin nedeni, pek çok uzun vadeli teknoloji projesinde olduğu gibi, detayların değişeceğini düşünmemizdir. Burada bahsettiğimizden daha fazla başarı elde etmemiz mümkün olabilir, ancak bu tahmin ettiğimizden daha zorlu da olabilir. İnsanlar daha iyi fikirlerle katkıda bulundukça, belirli teknik işler değişecektir ve bunu nasıl geliştirebileceğimize dair paylaşılan tüm görüşleri memnuniyetle kabul ederiz.

Dünyayı bağlantılı hale getirmek, neslimizin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri. Bu, bu amaca ulaşmak için atılan sadece küçük bir adım. Bunu gerçekleştirmek amacıyla birlikte çalışmak için heyecan duyuyorum.

Mark Zuckerberg

“Bağlantı kurmak bir insan hakkı mıdır?” üzerine 3 yorum.

  1. Pelsinvanyanın Tel Aviv ile bağlantı kurmak için kullandığı enstrüman savcı tanıdık geldimi..!?

  2. Beni yanlış anlıyosun. Dediğim gibi ben sadece söylediklerinle o dönemin şartları arasında bağlantı kurmak istedim.

  3. Menopozla doğruyu söylemek arasında bağlantı kurmak.. Ak kadınlar, demek menopoza girmeyecekler. Bunu bir hakâret olarak algılıyorlar.

Bir cevap yazın

Güvenlik Doğrulama * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.