12 Ay Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

12 Ay Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Mustafa Köksal

Yeniden bedelli askerlik uygulamasına sıcak bakmayan hükümet, terör sorununun çözümüne paralel olarak askerlik süresini kısaltmak için hazırlık yapıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kızılcahamam Kampı’nda “Çalışıyoruz” dediği konuyla ilgili olarak planlama yapılırken, başta kışlalar olmak üzere toplumun çeşitli kesimleri merakla atılacak adımı bekliyor.

Ne Kadar Kısılacak?

Hükümetin üzerinde durduğu öncelikli seçenek 15 ay olan uzun dönem askerliğin 12 aya, 6 ay olan kısa dönem askerliğin de 4 aya indirilmesi yönünde. Ancak bu konuda Genelkurmay’ın görüşü önem taşıyor.

Kimleri Kapsayacak?

Düzenleme henüz hazırlanmadı. Ancak, daha önceki uygulamalarda, yasa çıktıktan sonra askere gideceklerle birlikte, o dönem kışlada vatani görevlerini yapmakta olanlar da uygulamadan yararlanmıştı.

Ne Zaman Çıkacak?

Çözüm sürecinin gidişatı ve teknik çalışmalar, düzenlemenin zamanlamasında da belirleyici olacak. Hükümet kaynakları 2013 sonunu işaret ediyor. Bu dönemin, 2014 Mart’ın da yapılacak yerel seçimler öncesine rastlaması da dikkat çekiyor.

Çalışma Hangi Aşamada?

Henüz Bakanlar Kurulu’na gelen bir yasa tasarısı taslağı yok. Genelkurmay ile Milli Savunma Bakanlığı detayları değerlendiriyor.

Hükümet Ne Diyor?

Terör sorununun çözümü için yürütülen sürece dikkat çeken hükümet kaynakları, bunun başarıya ulaşması durumunda, birçok bölgede operasyona da gerek kalmayacağı için asker ihtiyacının azalacağını savunuyor. Çözüm sürecine de olumlu katkı yapacağı düşüncesiyle askerliğin kısaltılması öncelikli hedef olarak gösteriliyor.

Genelkurmay Ne Diyor?

Terörle mücadele devam ederken, “bedelli askerlik” gibi uygulamalara da sıcak bakmayan komutanlar, ancak uygun ortamın oluşması, asker ihtiyacının azalması durumlarında askerlik süresinin kısaltılabileceğini belirtiyor.

Mustafa Köksal
Mustafa Köksal

Yılların birinde İstanbul’da, gece saat 21:00′da doğan ve Balıkesir Üniversitesi işletme bölümünden mezun bir girişimciyim. 2004 yılından bu yana bilgisayar programcısı olarak kendi projelerime hayat vermekteyim. Bilge Adam bilgi teknolojileri akademisinde yazılım ve grafik uzmanlığı eğitiminin ardından kuruculuğunu yapmış olduğum devamı...

12 Ay Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?
12 Ay Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

3 Yorum Var!

  1. allah rızası için askerliği düşürün 1 yıldan beri yazmadığım yer kalmadı bimere de yazdım bu hükümet bu gidişle 2023 zor görür 2014 görsünlerde 23 kusur kalsın herşeyi 1 günde çıkarıyorlar askerliği düşüremediler almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste

  2. Nat Geo Türkiye Reply to Nat

    Bugün 12 mart, istiklal marşının kabul tarihi, daha nice şanlı yıllara, ay yıldızımla sonsuzluğa…

  3. Alem Fm 89.2 Reply to Alem

    Trakya Üniversitesi’nde dönem başında 6 ay uzaklaştırma alan 12 arkadaşımızın hepsi hakkında uzaklaştırma cezası…

Sizden Gelenler

Güvenlik Doğrulama * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Geribildirim Gönder