Fotoğraflardaki “Kırmızı Göz” Neden Olur?

Fotoğraflardaki “Kırmızı Göz” Neden Olur?

Mustafa Köksal

Gözümüz iç içe geçmiş üç tabakadan oluşur…

En dışarıdaki gözümüzü koruyan ve göz akı da denilen sert tabakadır. İkincisi, kan damarlarından meydana gelmiş ve ortasında göz bebeğinin bulunduğu damar tabakadı. Bu damarlar sayesinde fazla ışıkta göz bebeğimiz küçülür, karanlıkta ise daha çok ışık alabilmek için büyür ama bu hareketi oldukça yavaş yapar. Üçüncü tabaka da retina adı verilen, ışığa duyarlı kılcal damar ağlarından oluşan ağ tabakasıdır.

Köpek, kedi, geyik, karaca gibi hayvanların gözlerinin arkasında, yani retinalarında ayna gibi, yansıtıcı özel bir tabaka vardır. Eğer karanlıkta gözlerine el lambası veya araba farı gibi bir ışık tutarsanız, bu ışık gözlerinin içinden yansır ve gözleri karanlıkta pırıl pırıl parlar. İnsanların gözlerinin retinasında ise böyle bir yansıtıcı tabaka yoktur.

Fotoğraf makinesinin flaşı çok kısa bir zamanda çok kuvvetli bir ışık verir. Gözbebeğimiz ise bu kadar kısa zamanda küçülmeye fırsat bulamaz. Işık doğrudan retinaya ulaşır ve oradan da doğrudan kılcal damarların görüntüsü yansır. İşte flaşla çekilen fotoğraflarda görülen bu kırmızılık retina tabakasındaki kılcal damarların görüntüsüdür.

Kaynak: VatanTC

Mustafa Köksal
Mustafa Köksal

Yılların birinde İstanbul’da, gece saat 21:00′da doğan ve Balıkesir Üniversitesi işletme bölümünden mezun bir girişimciyim. 2004 yılından bu yana bilgisayar programcısı olarak kendi projelerime hayat vermekteyim. Bilge Adam bilgi teknolojileri akademisinde yazılım ve grafik uzmanlığı eğitiminin ardından kuruculuğunu yapmış olduğum devamı...

Fotoğraflardaki “Kırmızı Göz” Neden Olur?
Fotoğraflardaki “Kırmızı Göz” Neden Olur?

3 Yorum Var!

  1. gözde özgül Reply to gözde

    Fotoğraflardaki kırmızı göz olayına da hala sinir olurum. Bir tıkla gider onlar hayır öyle de güzel durmuyorsun zaten öğren artık.

  2. Ceren Mintemur Reply to Ceren

    Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kazandığında çekilen fotoğraflardaki kırmızı rengi lacivert yapabilecek yiğitler(!) aranıyor. Ücret dolgundur

  3. Fotoğraflardaki “kırmızı göz” neyin işareti? :

Sizden Gelenler

Güvenlik Doğrulama * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Geribildirim Gönder