Elektrikli araba nasıl çalışır?

Elektrikli araba nasıl çalışır?

Mustafa Köksal

Elekrikli arabanın dışarıdan bakılınca benzinli bir araçtan farkı yoktur. Eski dönemlerde elektrikli arabalar benzin dönüşümü ile yapılırlardı. Ancak son zamanlarda fabrika çıkışı elektrikli arabalar da piyasada bulunabiliyor.

Dışarıdan bakan bir kişinin benzinli bir arabayı elektrikli bir arabadan ayırması oldukça zor. Aralarındaki görünüş açısından tek fark elektrikli arabanın çok sessiz olması.Elektrikli arabalar son yıllarda doğayı kurtarmak için büyük bir adım olarak görülüyor. Benzinli arabalara göre çok daha az çevreyi kirleten elektrikli arabalar, aynı zamanda petrolden çok daha ucuz olan elektrikle çalışıyorlar.

Elektrikli Arabalar

Benzinli araba ile elektrikli araba arasındaki farkı en iyi kaputu açınca anlarsınız. Benzinli araçtaki yüzlerce farklı sistemin yerine elektrikli araçta sadece bir elektrik motoru vardır. Elektrikle çalışan motor tüm gücünü regülatörden sağlar. Regülatör de enerjisini şarj edilen bataryadan üretir.

Mustafa Köksal
Mustafa Köksal

Yılların birinde İstanbul’da, gece saat 21:00′da doğan ve Balıkesir Üniversitesi işletme bölümünden mezun bir girişimciyim. 2004 yılından bu yana bilgisayar programcısı olarak kendi projelerime hayat vermekteyim. Bilge Adam bilgi teknolojileri akademisinde yazılım ve grafik uzmanlığı eğitiminin ardından kuruculuğunu yapmış olduğum devamı...

Elektrikli araba nasıl çalışır?
Elektrikli araba nasıl çalışır?

9 Yorum Var!

 1. 15 yıldır takip ediyorum F 1’İ FANATİK OLARAK 2014- 2. YARIŞI BİLE İZLEMEYECEĞİM.ELEKTRİKLİ ARABA YARIŞI İZLEMEK İSTEMİYORUM.SESSİZ BERBAT.

 2. Teknoloji, yazılım, eğitim, elektronik donanım, tohum üretmeli, elektrikli araba, uçak yapmalıyız. Elektrikli uçak zor değil.

 3. Elektrikli otomobil tarihi hakkında ne biliyorsunuz?

 4. biricik lara Reply to biricik

  elektrikli araba kadar sacma bisi yok 0 sarji 2 saat icinde sifira iniyo,tekrar sarj etmemiz tam 3 saat surdu:Dheryerde de sarj edemiosn

 5. Emre Karabakan Reply to Emre

  Anam. İlk kez görüyorum. istasyonu. Elektrikli araba almak artik şarz oldu :-)

 6. C7 Bilişim Reply to C7

  Fayton turlarına alternatif nostaljik görünümlü elektrikli araba çözümü:…

 7. Engelliler için yapılmış elektrikli araba..

 8. Kürşat Özdemir Reply to Kürşat

  Bence şu elektrikli araba fikrinden bi an once vaz geçsinler,akıllı telefonlar yüzünden şarjkolik olduk,otag kurduk resmen prizin yanına

 9. Kürşad Bal Reply to Kürşad

  Tesla (elektrikli araba üreticisi) tüm patent haklarından vazgeçti

Sizden Gelenler

Güvenlik Doğrulama * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Geribildirim Gönder